Уви, няма жена, която да има „пачи крак“ около очите или дълбоки бръчки на челото си и да не се притеснява от това. Винаги красивата половина на човечеството е търсила ефективни методи за справяне с тези проблеми. Някои от тях наистина дават добри резултати, а някои са просто търговски трикове и на практика не помагат.
№ 1. Кремове за бръчки
Има огромно разнообразие от кремове, които според производителите би трябвало да помогнат да се отървете от бръчките. Понякога те съдържат доста скъпи и редки компоненти, което увеличава стойността им в пъти: черен хайвер, пчелно млечице, морски водорасли, злато, коприна, стволови клетки от растителен произход, нанокомпоненти и др. Също така тези кремове съдържат често хиалуронова киселина, албумин, витамини, албумин, естествени етерични масла, колаген, еластин, пептиди. И ако първата група просто няма доказателствена база за ефективност, втората може да се каже, че са вещества, които наистина са в състояние да повлияят на кожата. Просто не е достатъчно за справяне с бръчките. Човешката кожа е най-мощната бариера, която не пропуска нищо, така че всички продукти за грижа действат само на повърхността, без да засягат по-дълбоките слоеве на епидермиса, където протичат всички процеси, свързани със стареенето. Разбира се, хидратиращите и подхранващи кремове, серумът не трябва да се изоставят – те са необходими на кожата ни за ежедневна грижа. Но трябва да разберете, че всички средства от този тип „работят“ преди първия контакт с вода. Щом измиете крема – действието му веднага спира.
№ 2. Домашни маски
В интернет можете да намерите огромен брой рецепти за красота, които обещават да ви спасят от бръчките. Това са маски на базата на желатин, глина, настъргани картофи и маслини, мед, нишесте и други съставки. Грижата за себе си у дома е не само възможна, но и необходима. Но да се надявате, че желатиновата маска ще ви помогне да се отървете от бръчки по челото, веждите, назолабиалните гънки и „пачия крак“ е повече от наивно. Ако всичко това работи, ще има ли индустрия за красота, козметология и пластична хирургия? Всички полезни компоненти за кожата ни, които наистина работят, трябва да бъдат доставяни подкожно, в противен случай няма никакъв смисъл. На този принцип се основават методи като мезотерапия и биоревитализация, които с помощта на микроинжекции помагат за подмладяване на кожата отвътре, подхранвайки я, овлажнявайки я, премахвайки различни проблеми, сред които хиперпигментация, петна и бръчки. Маските, особено тези, които се продават в специализирани магазини, помагат да се грижат за кожата, добре овлажняват, но нищо повече. Изобщо не ви призоваваме да забравите за тях, просто не бива да залагате големи надежди на домашните грижи.
№ 3. Почистване на кожата
Всички знаят, че почистването на кожата допринася за нейното подмладяване. И това е вярно. Използването на пилинг и скраб помага да се отървете от горния слой мъртви клетки, което от своя страна подобрява клетъчното дишане и насърчава регенерацията на кожата. Въпреки това, у дома, почистването на кожета не е пълно. Ако искате да получите по-ясен ефект от почистващата процедура, трябва да посетите козметолог. Най-простото ултразвуково почистване на лицето или плодов пилинг, последвано от професионална грижа, ще бъде далеч по-ефективно за бръчките, отколкото домашните процедури. Те обаче също не трябва да бъдат пренебрегвани.
№ 4. Фармацевтични продукти
Фармацевтичните продукти, които не са пряко свързани с грижата за лице, могат наистина да дадат страхотни резултати. Разбира се, няма да можете да се отървете напълно от бръчките, но е напълно възможно да получите качествено подобрение на състоянието на кожата. Добри отзиви могат да бъдат намерени за действието на ретинловите кремове, който съдържа шокова доза ретинол (витамин А), или „Солкосерил“. Каква е опасността да не се използват фармацевтични продукти не по предназначение? Фактът е че кремът за хемороиди или който и да е мехлем за белези може да предизвика тежка алергична реакция, а кожата на лицето е по-тънка и по-чувствителна. Това трябва да се има предвид, когато искате да използвате някой продукт за подмладяване. Необходимо е да се изпълнят две неща: да се извърши тест върху чувствителна зона на тялото (например свивката на лакътя) и преди да се приложи е препоръчително да се консултирате със специалист – козметолог.
№ 5. Апарат за подмладяване на лицето у дома
Уредите за подмладяване на дома работят на принципа на миостимуланти – с помощта на слаби токови импулси те помагат да се активира производството на колаген и еластин с помощта на лек масажен ефект. Такива устройства са отлична помощ при домашни грижи за кожата. Те помагат да се подобри състоянието на кожата, предотвратяват появата на нови бръчки, забавят провисването на меките тъкани. Действието им е по-скоро профилактично. Но те със сигурност няма да облекчат изразените бръчки, тъй като силата им е доста ниска в сравнение с професионалното оборудване, използвано от специалисти по лазерно и друго лечение в клиники. Те обаче вършат перфектно функциите си у дома.
№ 6. Пластири за бръчки
Пластири като лек за бръчки се използват много отдавна. Но ако по-рано на челото залепвахме обичайната бяла лепенка, която се продаваше във всяка аптека и според мнението на жените трябваше да помогне за фиксирането на мимичната активност, то днес можете да си купите специални хидрогелни лепенки, лепенки за лицето със златни частици. Целта на такива лепенки не е да не позволяват на мускулите на лицето да се свиват. Необходимо е да са залепени поне 3 часа, по-добре е за през нощта. След като премахнете пластира, наистина можете да забележите изглаждането на бръчките между веждите и дори назолабиалните гънки. Въпреки това, според повечето потребители, след няколко часа бръчките се връщат отново. За съжаление, реалният ефект от изглаждането на бръчки с помощта на пластири не може да бъде постигнат. Защо? За разлика от инжекциите с Botox, които блокират нервния импулс, който ви кара да се намръщите, пластирът действа върху повърхността на кожата. Следователно ефектът е временен – изглаждане на бръчките за няколко часа, което става възможно благодарение на онези вещества, които при контакт с кожата спомагат за добро овлажняване.