Стереотипите, които ни пречат да отслабнем

Според различни експертни оценки, в нашата страна хора с наднормено тегло са повече от 50%.
Според проучване, 21% от анкетираните са постоянно на диета, 28% – само тогава, когато смятат, че са напълняли, а 9% – два пъти годишно за превенция

Това повдига въпроса: колко са ефективни диетите?

Хората, които са с наднормено тегло са склонни да правят много грешки.
Най-голямата сред тях е едно безкрайно редуване на различни и често небалансирани диети, нередовно хранене без да е необходимо и без надзор от специалист.

В резултат – влошаване и отключване на редица хронични заболявания, появата на „ефекта на Йо-йо“ (теглото се връща плюс 5-15 % от първоначалното).
Основна задача на всеки, борещ се с наднорменото тегло, е да разбере, че не е необходима диета. Вместо тази ужасна дума трябва да въведем понятието – здравословно хранене, към което да се придържаме цял живот.

И така, какво ни пречи да подходим рационално към здравето си?
При взимането на решение да намали теглото си, човек се  ръководи не само от желанието да стане по-привлекателен, но и да се погрижи за здравето си.
Много хора започват борбата с излишните килограми, за да се движат по-лесно и да се чувстват по-добре, а си докарват хроничен гастрит, депресия и загуба на вяра в своите сили.

Информационното пространство е изпълнено с огромно количество митове и стереотипи. Например вече утвърдения стереотип да не се яде нищо след 18 ч. може да доведе до неприятни последици за организма на човек, който е от типа „сова“. При тези хора точно вечер протича процесът на изхвърляне на ферментите и отделяне на хормони в кръвта, а не постъпва необходимата за организма храна. Такива „неразбираеми“ за организма промени в начина на живот се отразяват лошо на самочувствието, на здравето и в крайна сметка на процеса по контрол на теглото.
Много считат, че ефективността на диетата е пропорционална на скоростта на понижаване на теглото. При това не се замислят за това, че при екстремно отслабване организмът изпитва стрес и започва да трупа мастни запаси. И това води до нови мастни натрупвания, стрии и увисване на кожата.

Смята се, че без да променяме режима си на хранене, спортувайки активно, можем да отслабнем. Но един час бягане изразходва само 600 калории, а един сандвич, например, съдържа 850 ккал.

За много хора храната е най-голямата наслада в живота. Но ендорфин, хормонът на щастието, се проичзвежда не само когато се яде шоколад или сладолед. Не по-малко положителни емоции получаваме от любимото си хоби, спорт или секс. Не е необходимо да ограничаваме удоволствията само до храненето.

Според статистиката най-силно увеличаване на теглото настъпва след 35-годишна възраст.
На тази възраст 70 % от мъжете имат вече някои проблеми с потентността  и следователно започва намаляване на сексуалния живот.
А тялото се нуждае от повече ендорфин – на помощ и при мъжете и при жените идва яденето.
При много хора наднорменото тегло е проблем, от който зависи личното щастие – „Ще отслабна и ще намеря мъжа на мечтите си“,  кариерата – „работодателят предпочита слабите кандидати за работа“, осъществяване на мечтите – „Ще отслабна и ще отида на море“

По-добре е да се отървем от погрешните стереотипи, да развием навици за здравословно хранене и се надсмеем над миналите си страхове с приятелите.
Особено като се има предвид, че смехът е друг чудесен начин за получаване на ендорфин.

0

Mr. Jackson
@mrjackson